Tihtipeale ei taheta oma vastsündinud beebit põrandale asetada aga tegelikult on hea, kui Sinu beebi harjub juba varakult maas toimetama. Esialgu muidugi koos vanematega, et oleks hea ja turvaline uue keskkonnaga tutvuda.
Kui beebi veedab
enamus oma aktiivsest ärkvelolekust maas tegelustekil lamades või kõhutades,
siis väheneb risk, et beebi ennast kõrgemalt aluselt (voodist, mähkimislaualt)
alla pööraks.
Samuti ei ole soovitatav beebit pikaajaliselt asetada lamamistooli. Lapsevanema jaoks on see küll hea kindel koht kuhu beebi mängima ja ümbrust uurima asetada, kuid liigse lamamistooli kasutamisega võime beebi eakohaste motoorsete oskuste õppimisele negatiivset mõju avaldada. Lamamistoolis on beebil väga mugav toas toimuvat jälgida ja enda ees asetsevaid mänguasju puudutada, kuid tal puudub täielikult võimalus liikumiseks. Liikumine ongi ju see, mis Sinu last arendab. Nii võib hilineda pööramisoskuse selgeksaamine ning tänu sellele, et beebi veedab suure osa oma päevast lamamistoolis pikutades, pole ta piisaval määral kõhuli asendis oma selja-, kaela- ja käelihaseid treeninud. Sel juhul võib lapsel tekkida vastumeelsus kõhuli asendi suhtes, sest see on tema jaoks raske. Seetõttu võib omakorda hilineda ka pivoteerimis-, roomamis- ja käputamisoskus. Need tegevused on aga väga olulised lapse kehatüve-, käe- ja jalalihaste tugevdamisel ning lülisamba füsioloogiliste kumeruste arenemisel.
Karloova
tegelustekk on loodud selleks, et Sinu beebil oleks turvaliselt võimalik õppida
eakohaseid oskusi. Mängukaartega tegelustekk on sobilik juba esimesest
elukuust. Tegeluskaare küljes rippuvate mänguasjade abil on Sinu beebil
esimestel elukuudel võimalik arendada pea keskjoonele toomise ja hoidmise
oskust.
Sümmeetrilise kehaasendi ning käte keskjoonele toomise arengu toetamisel on suureks abiks see, et Karloova tegelusteki mängukaartelt on võimalik eemaldada külgedel asuvad mänguasjad ning asetada vaid üks beebile huvipakkuv mänguasi tema kehatüve keskjoonele, et selle oskuse treenimist toetada. Hiljem, kui beebi alustab pööramise õppimisega (umbes kolmandal-neljandal elukuul) on Sul võimalik mugavate paelakeste abil külgedele mänguasjad tagasi siduda - nii stimuleerid seda, et beebi hakkaks tundma huvi küljele pööramise suhtes.
Karloova tegelusteki äärtes on mängualad, et pakkuda huvi juba kõhuli asendis olevale beebile. Mängualad muudavad kõhutamise Sinu beebi jaoks huvitavaks, et ta saaks kõhuli olles tugevdada oma kaela- ja kehatüve sirutajalihaseid ning ka käelihaseid. Nii tekib Sinu beebil võimalus õppida uusi motoorseid oskusi milleks on pivoteerimine (ümber oma telje liikumine), roomamine ja käputamine. Kuna tegelusalad asuvad teki erinevates nurkades, siis stimuleerib see Sinu beebit kõhuli asendis külgsuunas liikuma, nii aitab tegelustekk kaasa ka pivoteerimisoskuse õppimisele.
Rohkelt mängulusti soovides
Füsioterapeut Maarja Säde
2 vastust